Halal_5

  Gıdaların, helal hassasiyeti taşıyan insanlara üretim, ambalajlama, nakil, depolama ve sunum zincirinde güvenilir imkanlarda sunulması son derece önemlidir.

  Helal Belgelendirmesi yapacak olan ülke kuruluşlarının, TS OIC SMIIC 1:2019 tarafından oluşturulmuş olan Helal Gıda Kılavuzunu esas alarak yapacakları belgelendirme işlemi ile ülkeler arasında ticaretin önündeki teknik engellerin kaldırılması hedeflenmektedir.

  Helal belgelendirme, Müslüman tüketici için, kabul edilebilir gıdanın ve tüketilebilir ürünün üretilmesi noktasında ön plana çıkmaktadır. Bu husus dünyadaki 1,6 milyar Müslüman’ı kapsamaktadır.

  Bilindiği gibi başta A.B.D. ve İsrail olmak üzere dünyanın birçok ülkesine gıda maddelerinin ihracatı aşamasında Yahudi cemaatinin Kosher belgesi zorunluluk olmaktadır. Ancak Müslümanların azınlıkta kaldığı ülkelerde inanışlara uygun ürünlere ulaşmak zor olabilmektedir. Buna istinaden,  yapılan denetim, kontrol ve incelemeler neticesinde, dünya üzerinde yaygın olarak HELAL Sertifikası düzenlenmesi yoluna gidilmiştir. Almanya, A.B.D., Fransa, Avustralya ve Müslüman nüfusun yoğun yaşadığı ülkeler başta olmak üzere, ithal edilen gıda ürünlerinde HELAL Sertifikası aranmaktadır.

  Helal Belgesi standartları, Müslüman ülkelerde farklı farklı isimlerde yayınlanmıştır. Helal Sertifikası standartları için, ISO Uluslararası Standartlar Örgütü tarafından yayınlanmış bir standart mevcut olmadığından henüz ortak bir dil oluşturulamamıştır.

  ICAS olarak, Helal Gıda Belgelendirme çalışmalarında “TS OIC SMIIC 1:2019 Helal Gıda Genel Kılavuzu” standardı esas alınmaktadır

  Helal Ürün Belgelendirme

  Hızla gelişen teknolojiden destek alıp ivme kazanarak büyüyen gıda ve kimya endüstrisi, tüketici ihtiyaçlarını karşılamada kolaylık ve çeşitlilik sağlamakla birlikte beraberinde farklı soru ve sorunları da getirmiştir. Bunlardan bir tanesi de İslam âlemi tarafından İslâmî hükümlere uygun helal ürün tüketilip tüketilmediği problemidir.

  Helal ürün için, öncelikle temizlik ve güvenilirlik yanında, hammadde girişinden son ürünün tüketimine kadar olan tüm aşamalarda, İslâmî hükümlere uygun içerik, hammadde, faaliyet ve süreç ile imalat yapılması çok mühimdir. Bu bağlamda İslam dinince yasaklanmamış ürün kullanılması çok mühimdir.

  Hangi Ürünler Belgelendirilmektedir ?

  Helal Gıda Uygunluk Belgesi gelecek taleplere bağlı olarak ilgili standardın kapsamında gerçekleştirilmektedir. ICAS, Helal Akreditasyonu Kurumu (HAK) tarafından verilen Helal Akreditasyon Sertifikasını alarak Helal Gıda Uygunluk Belgesi vermeye hak kazanmıştır.

  Standard kapsamında hizmet verdiğimiz mamüller;

  • HAK_Accredite_EN_ICASSONicas-halal-logoKakao ve kakao ürünleri
  • Şeker ve şekerleme mamülleri
  • Çaylar
  • Bitkisel kökenli sıvı ve katı yağlar
  • Kahve ve kahve ürünleri
  • İçme suyu
  • Tahıl Ürünleri
  • Un ve unlu mamüller
  • İleri bir işleme tabi tutulmuş atıştırmalık kuruyemiş ürünleri